ЗАКОН О РАЧУНОВОДСТВУ ДОЗВОЉАВА ВОЂЕЊЕ ПОСЛОВНИХ КЊИГА ПО УГОВОРУ О ДОПУНСКОМ РАДУ

У току претходне и ове године примили смо велики број питања претплатника на тему рационалног организовања вођења пословних књига и састављања финансијских извештаја у ситуацији када због организационе структуре и обима пословања није рационално да правно лице или предузетник вођење пословних књига уступи другом правном лицу или предузетнику који је уписан у Регистар пружалаца рачуноводствених услуга или да за те послове запошљава лице са пуним радним временом с обзиром на неодостатак стручних лица која имају проверено вишегодишње радно искуство на тим пословима.

Већина питања односила се на то да ли и на који начин правно лице или предузетник могу поверити вођење пословних књига физичком лицу, нпр. пензионеру са вишегодишњим искуством на тим пословима или другом физичком лицу које је запослено на тим пословима у другом правном лицу.

Постављена су и питања која се односе на могућност међусобног поверавања вођења пословних књига и састављања финансијских извештаја правних лица чији је већински власник исто физичко лице, ако та лица не представљају групу коју чине матично и зависна правна лица. Другим речима, да ли правна лица чији је већински основач исто физичко лице, која нису међусобно повезана капиталом, могу једно другом поверити вођење пословних књига.

У одговорима на постављена питања указивали смо на то, да се проблем вођења пословних књига у конкретним случајевима може решити тако што ће наведена правна лица применити одредбе члана 15. Закона о рачуноводству и вођење пословних књига поверити одређеним запосленим физичким лицима путем уговора за обављање тих послова или ангажовањем одређених физичких лица путем уговора о раду са непуним радним временом на одређено или неодређено време, уговором о допунском раду, уговором о делу и др. Битно је да се вођење тих послова поверава физичким лицима по одређеном уговору, а не правним лицима и предузетницима који нису уписани у Регистар пружалаца рачуноводствених услуга који се води код АПР-а.

Наводили смо примере да шеф рачуноводства који је запослен у једном привредном друштву са пуним радним временом, може закључити уговор о допунском раду са другим привредним друштвом којим ће се дефинисати да ће се допунски рад односити на вођење пословних књига и састављање финансијских извештаја тог друштва. У том случају испуниће се услови из члана 15. Закона о рачуноводству, с тим што услове за вођење пословних књига и састављање финансијских извештаја друго привредно друштво треба да пропише својим општим актом у складу са тим одредбама Закона. На исти начин могу поступати и предузетници.

Напомињемо да једно лице може закључити више уговора о допунском раду са различитим послодавцима, али се увек мора водити рачуна о максималном трајању допунског рада. То значи да радно време по основу свих уговора о допунском раду збирно не сме да пређе једну трећину пуног радног времена, односно укупно радно време по основу више потписаних уговора о допунском раду не сме да траје дуже од 13 часова и 20 минута недељно.

Уговор о допунском раду може се закључивати у свим областима и свим пословима код послодавца, без сагласности и без обавештавања послодавца са којим је закључен уговор о раду, а ограничења су прописана за неке делатности (здравство, предшколско, основно и средње образовање, државне службе и др.). Детаљнија објашњења о допунском раду дата су у ПС 15 и 16/2022.

Осим допунског рада, шеф рачуноводства у једном правном лицу може се ангажовати по уговору о раду са непуним радним временом код више послодаваца за вођење пословних књига, с тим да пуно радно време обезбеди радом код свих послодаваца. И у том случају примењује се члан 15. Закона о рачуноводству и општим актом сваки послодавац за себе уређује услове за вођење пословних књига и састављање финансијских извештаја.

Наведена објашњења и ставови које смо заступали у датим одговорима нашим претплатницима потврђени су новим мишљењем Министарства финансија, бр. 000307235 2023 10520 016 000 011 004 од 8. новембра 2023. године, које  објављујемо у ПС 21/23 у рубрици Мишљења надлежних органа. Закључни део тог мишљења гласи:

„…Што се тиче начина на који може бити ангажовано физичко лице (од стране правног лица), које би непосредно радило на пословима вођења пословних књига и састављања финансијских извештаја тог правног лица, напомињемо да се у конкретном случају ради о питању које има облигационо-правни карактер, и исто би требало детаљније уредити интерним актима (нпр. акт о систематизацији радних места или сл.) правног лица. 

У сваком случају, а с обзиром да одредбама Закона није уређена обавеза да физичко лице буде ангажовано на обављању наведених послова искључиво по основу уговора о раду (нпр. на неодређено време са пуним радним временом), већ је остављена могућност правним лицима да конкретно питање детаљније уреде својим актима (члан 15. Закона), мишљења смо да нема сметњи да правно лице (посебно ако се ради о обвезнику који има мали обим пословних промена у току године) ангажује одређено физичко лице за послове вођења пословних књига и састављања финансијских извештаја закључивањем одговарајућег уговора ван радног односа (нпр. уговор о допунском раду и сл.).“